Temos Žymėti visasAtžymėti visus

Lietuvos žydų istorijos paroda pirmą kartą pristatyta Čikagoje

Sukurta 2017.11.22 / Atnaujinta 2017.11.23 01:07
   Lietuvos žydų istorijos paroda pirmą kartą pristatyta Čikagoje
   Lietuvos žydų istorijos paroda pirmą kartą pristatyta Čikagoje

   Antradienį, lapkričio 21 d. Lietuvos generalinis konsulatas Čikagoje atidarė išskirtinę parodą Čikagos kultūros centre – „Vienas amžius iš septynių: Lietuva, Lite, Lita“. Parodoje apžvelgiama Lietuvos žydų istorija nuo jų atvykimo į Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės teritoriją XIV a. iki žydų gyvenimo Lietuvoje šiandien.

   Renginio metu susirinkusieji turėjo galimybę susipažinti bei daugiau sužinoti apie žydų politinį ir kultūrinį gyvenimą Lietuvoje, poveikį lietuvių bendruomenei. Parodos kūrėjas Pranas Morkus sugebėjo atvaizduoti išskirtines žydų santykių su vietos gyventojais detales, paminėjo ne vieną įstabų litvakų kilmės asmenį, tarp kurių ir visame pasaulyje žinomas Vilniaus Gaonas. Būtent jo dėka Vilnius buvo pradėtas vadinti „Šiaurės Jeruzale“.

   „Jungtinėse Amerikos valstijose gyvena didelis skaičius žydų, kurių daugumos šaknys yra Lietuvoje ir kurie didžiuojasi galėdami vadinti save litvakais. Dainininkas, filmų kūrėjas Al Jonson, dainų autorius Bob Dylan, aktorius Harrison Ford, kompozitorius George Gershwin. Tai tik kelios garsių Amerikoje gyvenusių ar gyvenančių litvakų pavardės, kurių tėvai arba seneliai atvyko iš Lietuvos. Todėl simboliškai šią parodą norėjome pradėti Čikagos kultūros širdyje, taip parodydami, kad žydai buvo, yra ir visada bus svarbi Lietuvos istorijos dalis“, – sakė Lietuvos generalinis konsulas Čikagoje Mantvydas Bekešius.

   Į renginį iš Lietuvos specialiai atvyko ir Lietuvos žydų bendruomenės pirmininkė Faina Kukliansky, kuri vizito metu susitiko su Jungtiniu žydų fondu (Jewish United Fund), Amerikos žydų komitetu (American Jewish Committee), Čikagos rabinais, o taip pat apsilankė Lietuvių pasaulio centre. Savo kalboje F. Kukliansky pabrėžė, kad nors Lietuvos žydų bendruomenę sudaro tik 5000 žmonių, litvakai paliko ryškų pėdsaką mūsų šalies istorijoje bei kultūroje, o užbaigdama savo kalbą pakvietė ateinančiais metais visus apsilankyti Lietuvoje.

   Parodą vainikavo garsių litvakų kompozitorių kūriniai, kuriuos specialiam projektui „Iš litvakų muzikinio paveldo“ subūrė talentingas kvartetas iš Lietuvos: Dalia Dėdinskaitė (smuikas), Gleb Pyšniak (violančelė), Marius Šinkūnas (vibrafonas) ir Simona Zajančauskaitė (fortepijonas). Programoje buvo galima išgirsti Benny Goodman, Leopold Godowsky, George Gershwin, Aaron Copland ir kitų garsių muzikų kūrinius, kuriuos gausiai susirinkusi publika įvertino griausmingais aplodismentais.

   „Vienas amžius iš septynių: Lietuva, Lite, Lita“ paroda šiais ir ateinančiais metais keliaus po įvairias Čikagos kultūros vietas, kuriuose amerikiečiai ir kitų tautybių žmonės galės susipažinti su Lietuvos žydų istorija. Vėliau paroda iškeliaus į kitas valstijas.

   Daugiau informacijos:

   LR Generalinis konsulatas Čikagoje

   +1 312 397 0382

   [email protected]

   Naujienlaiškio prenumerata